چهارشنبه 4 خرداد 1401 شمسی /5/25/2022 1:49:55 AM
نیاز خودروسازان به لیتیم و نیکل برای ساخت باتری رو به رشد است

ادامه اختلال‌ در زنجیره‌های عرضه و عدم تمایل تولیدکنندگان چینی و آمریکای جنوبی به فروش محصولات خود در بازار نقدی، قیمت لیتیم مورد استفاده در باتری خودروهای برقی را بالا برده و خودروسازان را با مشکل مواجه کرده است. تولید خودروهای برقی نیاز به نیکل و لیتیم دارد و این موضوع نشان می دهد که آینده خودروهای برقی به بخش معدن گره خورده است. 
سهم بزرگ معدن در آینده خودروهای برقی

به‌ گزارش بیرونیت به نقل از اویل پرایس، افزایش قیمت لیتیم برای ساخت باتری‌، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان خودروهای برقی را از ابتدای سال جاری میلادی به دردسر انداخته‌است. این فلز همین حالا هم با بالاترین قیمت 35 دلار در هر کیلوگرم در آسیا معامله می‌شود و طبق گفته ریستاد انرژی، احتمالاً در نیمه دوم 2022 به 50 دلار و در ابتدای 2023 به 52.5 دلار در هر کیلوگرم خواهد رسید.باتری‌های لیتیم آهن فسفات از اوایل 2021 بسیار مورد علاقه تولیدکنندگان قرار گرفته‌اند. ریستاد انرژی انتظار دارد عرضه نمک‌های لیتیم حداقل در سه‌ماهه اول 2022، به‌خاطر کاهش تولید در چین و آمریکای جنوبی محدود باشد. به‌نظر می‌رسد تولیدکنندگان علاقه چندانی به فروش محصولات خود در بازارهای نقدی ندارند.اختلال‌ در زنجیره‌های عرضه و ادامه مسائل لجستیکی ناشی از همه‌گیری کرونا باعث بروز مشکلاتی در بازار تجارت نمک‌های لیتیم شده‌است.

طبق گزارش تسنیم، تولیدکنندگان چینی به‌خاطر محدودیت‌های بوجودآمده در تولید کربنات لیتیم در استان چینگهای در ماه‌های اخیر تمایلی به فروش نمک‌های لیتیم در بازار نقدی ندارند. عرضه‌کنندگان آمریکای جنوبی هم علی‌رغم طرح خود برای افزایش تولید در سال جاری میلادی، علاقه‌ای به عرضه تولیدات خود در خارج از قراردادهای بلندمدت ندارند و به‌خاطر چالش‌های لجستیکی موجود موضع محتاطانه‌ای در پیش گرفته‌اند.

انتظار می‌رود محدودیت عرضه نمک‌های لیتیم و همچنین پیش‌بینی افزایش تقاضا برای باتری‌های لیتیم آهن فسفات، قیمت کربنات لیتیم را بالا نگه‌داشته و اختلاف قیمت آن با هیدروکسید لیتیم را در اوایل 2022 بیشتر کند. اما ریستاد انرژی تخمین می‌زند این اختلاف قیمت با برطرف‌شدن مشکلات فصلی عرضه در چین و افزایش تولید آمریکای جنوبی به‌تدریج کمتر شود.قیمت لیتیم استان چینگهای چین برای فوریه 2022 به بالاترین رقم 418500 یوان در هر تن رسیده‌است، یعنی 14.34 درصد بالاتر است 366 هزار یوآنی که در پایان دسامبر 2021 ثبت‌شده بود.گزارش ماهانه ریستاد انرژی از شاخص قیمت لیتیم نشان می‌دهد قیمت کربنات لیتیم در چین در اوایل ژانویه سال جدید میلادی تا 300 هزار یوان در هر تن افزایش‌یافته است یعنی حدود 43 درصد بالاتر از 210هزار یوان ثبت‌شده در ماه قبل از آن.

از سوی دیگر اما قیمت نیکل نیز در حالی به بالاترین رقم خود در طول یک دهه اخیر رسید که سازندگان وسایل نقلیه برقی برای تامین منابع باتری خود در پی رونق بازار این خودروها و کاهش ذخایر با مشکل مواجه هستند.

قیمت نیکل در بورس فلزات لندن اخیرا با جهش ۴/ ۴‌درصدی به ۲۲‌هزار و ۷۴۵ دلار در هر تن رسید که بالاترین رقم این فلز از اوت ۲۰۱۱ محسوب می‌شود. داده‌های بورس فلزات لندن همچنین نشان می‌دهند که ذخایر نیکل در انبارهایی که تحت نظارت این بورس قرار دارند، طی ۵۱ روز متوالی کاهش یافته است.

ذخایر این فلز در چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده باتری در جهان محسوب می‌شود نیز در حال نزدیک شدن به پایین‌ترین حد خود است. نیکل فلزی است که به طور طبیعی به عنوان سنگ معدنی وجود دارد و باید معدن‌‌‌کاری، استخراج و تصفیه شود. این محصول کاربردهای صنعتی بسیار مهمی از جمله در تولید فولاد ضد زنگ و باتری دارد. بر اساس این گزارش، بیش از ۲۵ کشور نیکل استخراج می‌کنند و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این فلز اندونزی، روسیه و کانادا هستند.

سازندگان خودروهای برقی از باتری‌‌‌هایی با نسبت بالای نیکل استفاده می‌کنند که ظرفیت باتری را تقویت کرده و باعث می‌‌‌شوند این خودروها مسافت‌‌‌های طولانی‌‌‌تری را با یک بار شارژ طی کنند. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) تخمین می‌‌‌زند که اگر کشورهای جهان با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای و محدود کردن گرمایش جهانی به سطوح پیش از صنعتی شدن، به طور کامل به اهداف توافقنامه آب‌‌‌وهوای پاریس دست یابند، تقاضا برای نیکل تا سال ۲۰۴۰، ۱۹ برابر خواهد شد. گفته می‌شود سایر منابع نیز شاهد افزایش قیمت بوده‌اند. 
مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین